Rozhodli jste se pro nábor nového zaměstnance ale nejste si jistí správným postupem? Jak najít a přijmout takového uchazeče, který bude přínosem pro podnik a bude mít svou práci rád? Přinášíme 5 základních rad, které vám pomohou toho správného zaměstnance najít.

Popište dobře pracovní pozici, kterou chcete obsadit

Vašim odrazovým můstkem pro nábor nového zaměstnance bude dobře napsaný inzerát. Dejte si tu práci a popište stručně koncept celého podniku. Uchazeč si tak lépe představí pracovní prostředí a může hned usoudit, zda se s konceptem shoduje. Poté vypište přesnou náplň požadované pracovní pozice. Jaké konkrétní činnosti pozice obnáší a co bude denním chlebem zaměstnance? 

Popište také pracovní prostředí, ve kterém se bude uchazeč pohybovat. Je důležité ukázat, jestli jde o práci pouze za barem, pobíhání po dvou patrech restaurace se zahrádkou, nebo výpomoc v jednom jediném prostoru kuchyně. Na konci inzerátu určitě nezapomeňte upřímně říct, co uchazeči na oplátku nabízíte vy. Nezmiňujte pouze samozřejmou peněžní odměnu, ale také přidanou hodnotu této práce, kterou u konkurence nenajdou.
 

Shrnutí vytvoření dobrého inzerátu 

  • Sepište koncept celého podniku
  • Popište přesnou náplň požadované pracovní pozice
  • Jaké konkrétní činnosti pozice obnáší?
  • V jakém pracovním prostředí se bude uchazeč pohybovat?
  • Co nabízíte na oplátku vy?


Kontaktujte zájemce, představte se, domluvte si zkušební směnu

Už se vám nějaký uchazeč ozval? Skvělé! Teď je řada na vás. Zájemce co nejdříve kontaktujte a domluvte si termín zkušební směny. Bude dobré, když si všechny domluvené termíny zapíšete a řeknete je i svému personálu. Ten tak bude připraven a navíc můžete společně spojit hlavy dohromady a domluvit se, čemu budete při “zkušebce” věnovat zvýšenou pozornost.

TIP!  Den před zkušební směnou připomeňte uchazeče SMS zprávou. Vznikne tak větší pravděpodobnost, že se opravdu dostaví na dohodnutý termín.

Představte uchazeči podnik a zaplaťte zkušební směnu

Pokud se zájemce dostaví na zkušební směnu tak jak bylo domluveno, je to první dobré znamení. Ještě než bude vystaven zkoušce v provozu, sedněte si s ním někde stranou a krátce si popovídejte. Představte váš podnik a především jeho smysl. Co vedlo k tomu, aby podnik vznikl a za jakým účelem tomu tak bylo?

Pro uchazeče jsou to důležité informace, které ho mohou přesvědčit o stoprocentním zájmu o tuto pozici. Zkušební směnu rozhodně neplánujte na celý den. Během tří hodin budete vy a váš personál určitě schopni poznat, zda je zájemce tím pravým.

A co je určitě dobrým krokem? 

Proplacení zkušební směny. Přece jen u vás uchazeč tyto tři hodiny neprosedí, ale snaží se odvést dobrou práci.

Sdělte si společně zpětnou vazbu

Po zkušební směně si vyhraďte chvilku na to, abyste si s uchazečem navzájem řekli zpětnou vazbu. Mluvte o tom, jak jste byli spokojeni s odvedenou prací a jaký máte ze zájemce celkový pocit. U čeho vám ještě případně visí otazník, na to se zeptejte. Na oplátku také zjistěte názor uchazeče. Jestli třeba narazil na něco, co by se v podniku mohlo změnit (to je mimochodem dobré zjištění, zda je uchazeč pozorný), nebo jestli se nepotřebuje dodatečně na něco zeptat. Komunikace je jednoduše klíč ke všemu.

Řekněte si podmínky a finálně se domluvte na pracovním úvazku

Pokud jste usoudili, že se vaše pracovní cesty spojí, je načase si ještě naposledy shrnout všechny informace. Řekněte všechny požadavky, které budete po zaměstnanci chtít a také ještě jednou projděte celý popis pracovní pozice. A co ocení každý úplně každý? Jistotu, že tady budete vždy jeden pro druhého a i když nastane jakýkoliv problém, budete společně hledat řešení.