Známý moravský lihovar Žufánek z Boršic je jen jedním z eshopů, který oznámil, že od března omezí svou nabídku na eshopu a přestane zákazníkům poskytovat možnost platit levně a rychle online platební kartou. Důvodem je EET.

“Platby kartou budou spadat do EET a u nás není technologicky možné tuhle funkci implementovat do stávajícího e-shopového systému. Ta firma, která nám to před lety naprogramovala na míru, už dnes neexistuje. A tak musíme karty zrušit. Bude platit pouze dobírka a bankovní převod,” oznámil na facebookových stránkách lihovar.

“Nechápeme, že jeden člověk dokáže takto změnit podnikání v ČR a nikdo mu to nezatrhne. Nechápeme, že vzhlížíme k západním ekonomikám a snažíme se učit od vyspělých zemí, ale tak zásadní změnu systému sem dotáhneme z Chorvatska. Z Chorvatska!, ” pozastavuje se na stránce Žufánek.

Upozorňuje, že právě v případě lihovaru je takřka nemožné jakýmkoli způsobem falšovat tržby, denně se totiž každý jednotlivý prodej hlásí celnímu úřadu. V praxi by to znamenalo, že pokud někdo zaplatí na eshopu kartou, Žufánek nahlásí fakturu na daňový portál do EET a po skončení pracovní doby stejnou fakturu vezme a pošle ji ještě jednou státu – konkrétně celníkům. 

“Zákazník to zaplatí třeba v pátek, ale přes víkend se mu podaří láhve koupit v obchodě a tak objednávku zruší. My musíme udělat storno dokladu v EET systému, vrátit peníze zpět na kartu a nahlásit v Celní aplikaci příjem zboží zpět na náš daňový sklad. U jednoho dokladu je to práce na desítky minut. Desítky minut, co můžeme dělat něco jiného. Vytvářet hodnoty. Destilovat. V našem lihovaru dokáží celou produkci vydestilovat dva lidé. Ti dva lidé vyrobí tisíce a tisíce litrů alkoholu. Ale na administraci pro stát, papírování a celou byrokracii potřebujeme 4 lidi,” upozorňuje Žufánek.

Na co se u eshopů vztahuje a nevztahuje povinnost evidence tržby v EET? 

  • Dobírka = pošlete zboží zákazníkovi, ten dá peníze dopravci, dopravce vám pošle peníze na váš bankovní účet. Nejde o hotovost, nevztahuje se EET.
  • Bankovní převod = zákazník pošle peníze na váš bankovní účet, vy mu odešlete zboží. Nejde o hotovost, nevztahuje se EET.
  • Platební karta = zákazník se po objednávce přihlásí do systému provozovatele platební brány, se kterým má e-shop smlouvu. Provede platbu a částka přijde eshopu na bankovní účet do cca 5 dnů. Nejde o hotovost, přesto se na ní EET vztahuje.

Jaké jsou vaše zkušenosti s EET? Napište nám do komentářů nebo na mail redakce@hospodsky.cz